Reakcje organizacji dziennikarskich po skandalicznych decyzjach kierownictwa Polskiego Radia

 

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska to kolejni dziennikarze „Trójki”, którzy odeszli z tej rozgłośni, tym razem protestując przeciwko zakwestionowaniu wyników wybieranej przez słuchaczy legendarnej Listy Przebojów. Kierownictwo „Trójki” unieważniło głosowanie ponieważ wygrała piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego, który śpiewa o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na zamkniętym dla wszystkich innych cmentarzu. W dodatku, w kolejnych wyjaśnieniach podważyło uczciwość Marka Niedżwieckiego i jego współpracowników.
Ci ostatni, po odmowie podsuniętego im przez władzę fałszywego oświadczenia, zostali zawieszeni w obowiązkach.
Nawet w czasach PRL nie zrobiono nigdy w polskim radiu czegoś takiego.
Towarzystwo Dziennikarskie dziękuje pracownikom „Trójki”, którzy w niedzielę 17 maja 2020 r. manifestowali przed siedzibą rozgłośni przeciw temu niesłychanemu aktowi cenzury.
Dziękujemy też artystom, którzy protestując zakazali emitowania w Programie trzecim PR swoich utworów: Tomaszowi Organkowi, Darii Zawiałow, Dawidowi Podsiadło, Bartoszowi Waglewskiemu, Katarzynie Nosowskiej, Zygmuntowi „Muńkowi” Staszczykowi i wszystkim innym, którzy jeszcze przyłączą się do bojkotu.
Tylko dzięki solidarności dziennikarzy, artystów, pracowników mediów możemy obronić w Polsce wolność słowa.
Towarzystwo Dziennikarskie
Warszawa, 18.05.2020 r.

OŚWIADCZENIE 

STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY RP

Cenzura w Radiowej Trójce  ma się tak dobrze, jak za czasów PRL. Pod tą opinią tysięcy  internautów, wielu zbulwersowanych dziennikarzy i muzyków podpisuje się Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.  Ocenzurowanie i zdjęcie piosenki Kazika  ” Twój ból jest lepszy niż mój”, z  plebiscytu Listy Przebojów Trójki, jest skandalem nie spotykanym od roku 1989. Popieramy dziennikarzy protestujących przed rozgłośnią i tych, którzy w proteście odeszli z Trójki. Wyrażamy uznanie  dla  Marka Niedźwieckiego, Marcina Kydryńskiego. Hirka Wrony i Agnieszki Szydłowskiej. Cenzorskie decyzje szefa rozgłośni  musiały się spotkać z taka reakcją.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej  przed kilkoma miesiącami stwierdziło, że w Trójce dzieje się coś bardzo złego. Nieudolni,  kolejni administratorzy pozbywają się  doświadczonych dziennikarzy. Program niegdyś cieszący się ogromnym zainteresowaniem, zdecydowanie dołuje. Wraz z dziennikarzami Trójka straciła   także wiernych    słuchaczy.  Ale nie tylko Trójka dobija do dna. Zapaść  w mediach publicznych  trwa od lat wielu. Zawłaszczenie  TVP i Polskiego Radia przez partię rządzącą,  uczyniło z tych środków przekazu tubę propagandową dla partyjnych i politycznych celów PiS.  Dwie instytucje, Rada Mediów Narodowych  i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, które powinny stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w TVP i PR, problemów w tych mediach  jakby nie dostrzegają. Oceny pozytywne, zgodne z wytycznymi, zdobią  doroczne sprawozdania RMN i KRRiT.   Tymczasem  nierzetelna, manipulowana  informacja, napastliwe ataki na polityków „wrogich” partii, publicystyka ukazująca rzeczywistość w barwach  jedynie słusznej  opcji, kwitnie  w mediach publicznych za  przyzwoleniem ich „właścicieli” i nadzorem medialnych komisarzy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP nie po raz pierwszy  domaga się radykalnych zmian w mediach publicznych, które de facto od dawna publicznymi już nie są.

                                                                          PREZYDIUM  

                                         Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP                  

 Warszawa, 19.05.2020 r.

Stanowisko Zarządu Głównego ZZD  

Poznań 23 maja 2020 r.

Zarząd Główny ZZD solidaryzuje się z dziennikarzami Programu 3 Polskiego Radia, a także podziela opinie zawarte w  zamieszczonych wyżej oświadczeniach. Wraz z reprezentantami środowiska dziennikarskiego domagać się  będzie przywrócenia normalności w redakcji Programu 3 , a w szczególności przestrzegania przepisów prawa , w tym tych dotyczących mediów publicznych,  praw dziennikarzy i zapisów Kodeksu pracy. Przypominamy, że „Prasa,  zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.” (art. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe- Dz. U. 1984 Nr 5 poz. 24 z p.zm.).

Za Zarząd Główny ZZD

Piotr Górski – Przewodniczący