Nie ma zgody na stan wyjątkowy

 

W czwartek, 2 września br. -przed wejściem w życie opublikowanego w tym dniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia prezydenta RP w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiegow imieniu Zarządu Głównego ZZD podpisałem Oświadczenie dziennikarskich organizacji pracowniczych potępiające ograniczenia dla dziennikarzy wprowadzone tym aktem. Inicjatorem protestu była Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Ringier Axel Springer Polska.

Poniżej publikuję całość tego tekstu.

Piotr Górski

Jako członkowie związków zawodowych zrzeszających dziennikarzy i pracowników mediów stanowczo potępiamy wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenach pogranicznych oraz sprzeciwiamy się planom usunięcia z tych terenów dziennikarzy, jak również wszelakich instrumentów utrudniającym im wypełnianie zawodowych obowiązków.

Uważamy za niedopuszczalne ograniczanie prawa do informacji mieszkańców terenów pogranicznych, ale także ogółu polskiego społeczeństwa – a takie będą następstwa usunięcia dziennikarzy. Nie widzimy też żadnych racjonalnych przesłanek, by wprowadzać czasową i miejscową cenzurę, a nasz szczególny niepokój wzbudza praktyczny zakaz patrzenia władzy na ręce, także w tak delikatnej kwestii, jaką jest przestrzeganie praw człowieka. Zapewnienia MSWiA o przekazywaniu informacji mediom uważamy za cenne, choć kompletnie niewystarczające, by zbudować pełen obraz sytuacji na granicy.

Dziennikarze w żaden sposób nie utrudniają pracy funkcjonariuszom Straży Granicznej, nie szerzą dezinformacji, nie są stroną żadnego konfliktu. Z całą mocą odrzucamy wszelkie takie sugestie. Zadaniem dziennikarzy jest informowanie oraz dokumentowanie wydarzeń, dziś także na wschodniej granicy. Usunięcie dziennikarzy godzi w bezpieczeństwo Polski, bo pozbawia opinię publiczną dostępu do niezależnych źródeł informacji. Tym samym pozostawia się pole białoruskiej propagandzie, która będzie mogła bezkarnie szerzyć dezinformację na tych terenach, ale także wśród całego społeczeństwa.

Na to nie ma naszej zgody.

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Ringier Axel Springer Polska

NSZZ „Solidarność” w Agora S.A. i Inforadio

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Agora S.A.

Zarząd Główny Związku Zawodowego Dziennikarzy